Zespół Szkolno-Przedszkolny w Starym Koźlu

47-223 Stare Koźle ul. Szkolna 5

tel. +48774814173 (budynek w Starym Koźlu)

tel. +48774872217 (budynek w Bierawie)

Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

O programie

Edukacja zdrowotnato proces kształtowania u uczniów nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętności tworzenia zdrowego środowiska. Daje ona uczniom możliwość nabycia umiejętności, wiedzy i postaw, które są niezbędne do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym, pomaga odkrywać, jakie wybory służą rozwojowi i lepszej jakości życia, pomaga zrozumieć siebie i innych, pomaga budować obraz świata, który jest najbliższy codziennym doświadczeniom, uczy odpowiedzialności, jest pierwszym stopniem profilaktyki różnych zagrożeń i zachowań problemowych. Jest procesem, który trwa przez całe życie i dotyczy wszystkich ludzi – nieodłączny element promocji zdrowia. Pozwala odkryć, jakie wybory służą zdrowiu, zapewnia warunki, aby możliwe było dokonywanie „ zdrowych wyborów ”.

Zarówno w edukacji zdrowotnej jak i promocji zdrowia najistotniejszy jest aktywny, podmiotowy udział wszystkich grup społeczności szkolnej. Zdrowie wpływa na pozytywne osiągnięcia dzieci i młodzieży. Jednym z wielu zadań szkoły jest dbanie o zdrowie społeczności szkolnej. Nasza szkoła od kilku lat podejmuje zadania i działania mające na celu upowszechnianie zdrowego stylu życia. Działania te zainspirowały nas          do włączenia się w realizację programu „ Szkoły Promującej Zdrowie ”, dlatego przystąpiliśmy do jego aktywnej realizacji.

Szkoła promująca zdrowie – to szkoła, która tworzy warunki i podejmuje działania sprzyjające dobremu samopoczuciu, prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu społeczności szkolnej oraz podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz propagowania zdrowia.

W Szkole Promującej Zdrowie wszyscy pracownicy, uczniowie i rodzice podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie, uczą się żyć zdrowiej i tworzą wokół siebie zdrowe środowisko, zachęcają inne osoby do włączania się w realizację działań promujących prawidłowy styl życia.

Adresaci programu: uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy pracownicy szkoły.

Czas realizacji:  3 lata

STANDARDY PROGRAMU SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

Program szkoły promującej zdrowie zakłada podejmowanie działań na rzecz zdrowia przez całe środowisko szkolne, celem jest stworzenie właściwego środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie oparta jest na spełnianiu standardów określonych dla realizacji programu:

I STANDARD:

Szkoła promująca zdrowie pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i akceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.

II STANDARD:

Szkoła promująca zdrowie zarządza projektami promocji zdrowia w sposób sprzyjający:

- uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej, w tym rodziców i społeczności lokalnej,

- skuteczności i długofalowości działań.

III STANDARD:

Szkoła, promując zdrowie, prowadzi edukację zdrowotną uczniów, rodziców i pracowników szkoły oraz dąży do zwiększenia jej jakości                               i skuteczności.

IV STANDARD:

Szkoła promująca zdrowie tworzy klimat społeczny sprzyjający:

- satysfakcji z nauki i pracy w szkole, osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów i pracowników,

-zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,

- uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.

V STANDARD:

Szkoła promująca zdrowie tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.

W oparciu o określone standardy dla Szkół Promujących Zdrowie oraz wszystkie działania podejmowane w szkole w zakresie promocji zdrowia zostały opracowane cele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Starym Koźlu:

1)      kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie,

2)      zachęcanie do podejmowania odpowiedzialnych wyborów dotyczących zdrowia i prawidłowego odżywiania,

3)      stwarzanie warunków sprzyjających dobremu samopoczuciu w szkole,

4)      wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności koniecznych do podejmowania decyzji prozdrowotnych,

5)      propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów,

6)      włączenie do podejmowanych działań jak największej liczby społeczności szkolnej uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły,

7)      tworzenie warunków do harmonijnego rozwoju psychicznego i psychoruchowego uczniów naszej szkoły;

OBSZARY W ZAKRESIE PROGRAMU SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

- aktywność ruchowa

- bezpieczeństwo w szkole i środowisku

- prawidłowe odżywianie